6. 12. Mikuláš

Zítra: Ambrož, Benjamín
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


Tříkrálová sbírka 2023 - 8. ledna 2023_20230104_140920_000192.tif

Setkání seniorů obce Líšná

Datum konání: 12. 11. 2015

Srdečně zveme občany naší obce (60 let a více) na Setkání seniorů obce Líšná.

Akci v obci pořádáme prvně a doufáme ve Vaši hojnou účast. Pozvánky  budou občanům doručeny jmenovitě. Jelikož se setkávání seniorů dříve konalo společně s okolními obcemi Domaželice a Čechy a účast našich seniorů byla velmi malá, zejména z důvodu komplikované dopravy,  zkusili jsme pro tento rok akci uspořádat u nás, v domácím prostředí a doufáme, že se Vám toto nové pojetí zalíbí a budeme v této nové tradici pokračovat i nadále.


Publikováno 3. 11. 2015 11:59

Objednávka - tašky na tříděný odpad

Datum konání: 16. 10. 2015 - 31. 10. 2015

 

Nabízíme Vám k objednání tašky na tříděný odpad.

Odpad je v taškách možné shromažďovat a poté pohodlně odnést ke kontejnerům na tříděný odpad. Díky tomu, že jsou tašky omyvatelné, dají se jednoduše udržovat a používat bez omezení. Sada tašek stojí celkem 42,- Kč. Termín nahlášení objednávky...do konce měsíce října.


Publikováno 16. 10. 2015 9:53

Jak jsme se měli...Guláše v Líšné

Datum konání: 31. 8. 2015

V sobotu, 29.8.2015, se na areálu Trávníky v Líšné konala soutěž "O nejlepší Líštěnskej guláš 2015". Soutěž byla plánovaná na poslední prázdninovou sobotu, jako... rozloučení s létem a prázdninami.

Slavnostní zahájení proběhlo ve 14.00 hod, soutěžící obdrželi pokyny pro soutěž a po malém přípitku se týmy rozběhly ke svým kotlíkům a kotlům. Za maličkou chvilku se už celou Líšnou nesla vůně smažené cibulky...

Do soutěže se přihlásilo 6 soutěžních týmů v tomto pořadí:

1. V.I.P. - Matkowski, Petřík, Pospíšil - guláš ze srnčího masa: Pohlreichova pomsta

2. JUTĚP-PIC - Tománek, Loun - guláš z hovězího masa: Cowligula-š

3. HASIČI DOMAŽELICE - Jančík, Cagášek, Slatinka, Skopalová, Slatinková, Ševčík, Petřík - guláš z vepřového masa+fazole+zelí: Hasičský guláš

4. ARMÍCI - Matkowská, Matkowská, Matkowská - guláš z vepřového masa+zelí: Armíkův segeďíňák

5. MATES TEAM - Minář, Minářová, Jančíková - guláš z brambor a uzeniny: Tábornický buřťák

6. ZÁKLADNA LÍŠNÁ - Krejčí, Neradil, Jaša - guláš z hovězího masa: Maďarský guláš s líštěnskou příchutí

Vzhledem k tomu, že očekávání pořadatelů, že soutěže se zúčastní nejvíce 2-3 týmy, bylo vysoce překročeno, panovaly obavy, kdo to všechno sní. Obavy byly marné, protože přišlo tolik návštěvníků, že nakonec ještě pochybělo a Hasiči z Domaželic museli ještě přivařit :-).

Hodnocení gulášů se ujala porota ve složení: Leskovjanová A., Hluzinová V., Motáň J., Vinklárek L., Grygera L.. Každý z gulášů dostal své označení a byl předložen k hodnocení porotě. Konečné pořadí:

1. Tým JUTĚP-PIC                            bodů 7 (2,2,1,1,1)

2. ARMÍCI                                          bodů 12 (3,1,3,2,3)

3. ZÁKLADNA LÍŠNÁ                        bodů 17 (1,5,2,3,6)

4. MATES TEAM                               bodů 21 (6,3,6,4,2)

5. HASIČI DOMAŽELICE                  bodů 22 (4,4,4,6,4)

6. V.I.P.                                              bodů 26 (5,6,5,5,5)

Ceny do soutěže věnovala společnost Sita a.s., jednalo se o hezké dárkové taštičky a dárkový balíček. Dál byli soutěžící odměněni malou pozorností, upomínkovou "gulášovou vařečkou" :-)

Všem účastníkům děkujeme za účast v soutěži, bylo to suprové a jak jsme slíbili, v soutěži budeme určitě pokračovat i příští rok. Další, velké poděkování patří samozřejmě všem, kteří se přišli podívat. Byli jsme za tak velkou účast rádi a doufáme, že se Vám na "Guláších" líbilo. Pro další rok to snad ještě vypilujeme a budeme zase o něco lepší :-).

Zmíním zde také to, že celý realizační tým pracoval celý víkend na plné obrátky, všichni měli plné ruky práce. Moc jim děkuji za to, že přišli pomoct a že se o Vás všechny měl kdo starat. DÍKY VŠEM PRACANTŮM :-).

 

H. Jurčíková

Fotky z akce:

http://obeclisna.rajce.idnes.cz/O_nejlepsi_Listenskej_gulas_2015/


Publikováno 31. 8. 2015 16:06

"Ahoj léto, ...aneb soutěž o nejlepší Líštěnskej kotlíkovej guláš"

Datum konání: 29. 8. 2015

Propozice k soutěži ke stažení ZDE!!!


Publikováno 18. 8. 2015 13:48

Jmenování nové ředitelky MŠ Včelka

Datum konání: 1. 8. 2015

Oznamujeme Vám, že  Zastupitelstvo obce Líšná na svém červnovém zasedání schválilo jmenování do funkce ředitelky MŠ Včelka Líšná, příspěvkové organizace, paní

Mgr. Petru Vejrostovou, s účinností od 1.8.2015.

Tímto nové paní ředitelce gratulujeme a přejeme hodně zdaru v další práci.

Dětem přejeme  krásné letní prázdniny, hodně sluníčka, koupání, her a odpočinku a věříme, že se do MŠ budou po prázdninách těšit na "své" paní učitelky a celý personál naší MŠ.

Zároveň děkujeme paní Iloně Zapletálkové za její dlouholetou, přínosnou a obětavou práci pro naši školu!

 


Publikováno 8. 7. 2015 9:05

Indiánské léto - jak jsme se měli + fotografie z akce

Datum konání: 20. 6. 2015

Indiánské léto - jak jsme se měli + fotografie z akce

Odkaz na fotogalerii obce:

http://obeclisna.rajce.idnes.cz/

 

V sobotu, 20.6.2015 jsme společně s dětmi a jejich rodiči vítali na areálu Trávníky v Líšné léto      - v indiánském stylu. Je fakt, že přilákat sluníčko na tento den byla práce obrovská. Počasí nám při přípravách dalo zase trošku „zabrat“ a napínalo nás do poslední chvíle. Ale protože jsme si všichni přáli, aby se akce vyvedla, sluníčko  nakonec vykouklo a přivítalo Vás všechny na areálu  s plnou parádou. No a aby to nebyla zas taková nuda, přišlo se na Vás podívat i pár dešťových kapek. Ale jen na chvilku.
Takže počasí určitě vyšlo. A myslím, že vyšlo i všechno ostatní. Pro děti byly připraveny úkoly      v „přírodním stylu“:  překážková dráha, překonání lana, střelba, lov bizona šiškou a další. Dle všech ohlasů se u nás dětem líbilo. A o tom, že se dětem v Líšné líbí, svědčil i jejich počet. Dětí, které se účastnily her bylo celkem 62.
Alespoň na tomto místě musím ocenit nadšení dětí i rodičů, protože některé děti přišly dokonce    i v indiánském kostýmu. Takže chválím 3x.

Kromě toho, že si mohly děti zasoutěžit a získat nějaké nové dovednosti, mohly se dozvědět také něco nového o přírodě. Na akci jsme pozvali pracovníky záchranné stanice z Hošťálkové, kteří nám přijeli předvést desítků svých svěřenců – dravých ptáků. Děti mohly vidět z blízka raroha, poštolku, sojku, několik druhů sov a jiné další dravé ptáky. Někteří odvážlivci je dokonce chovali na rukou. 

Další zajímavostí odpoledne byla ukázka výcviku psů, kterou předvedl Kynologický klub               z Tovačova. Pejsci předvedli svou velkou šikovnost a oddanost svým páníčkům. Ukázka se moc líbila a pejsci byli po zásluze odměněni velkým potleskem.

Na tomto místě musím také zmínit, že "výtvarníkem" tohoto odpoledne byla paní Petra Zlá           z Líšné. Připravila dětem krásný indiánský totem z kartonových krabic, na který se každý soutěžící mohl podepsat svou packou...namočenou v barvě. Totem stojí na areálu ještě dnes,   ale myslím, že dnes nám jej zničí déšť. Kdo jste si nevšimli, mrkněte na krásného kohouta, který zdobil jeho vrchol. Další nádherou byl bizon, vyrobený z polystyrenu..., který opravdu neměl chybu. Petro...moc díky.

No, co dodat dál....kromě dětí se v sobotu bavili  i dospělí. Opět byla vyhlášena soutěž                 o nejlepšího střelce - ve střelebě vzduchovkou. Nejlepší v kategorii mužů byl Pavel Pospíšil         a nejlepší v kategorii žen Monča Minářová. Gratulujeme. Tady přidávám ještě poděkování            a pochvalu Monči Minářové za dodání 100 ks sladkých indiánků. Jen se zaprášilo. Díky Mončo.

A na závěr ještě jedno oooobrovské poděkování všem kdo pomáhali s přípravami. Jsou to všichni, kteří se o Vás na dětském dni starali...stavěli oheň, chystali lavičky, prodávali, vařili, fotili, pomáhali při přípravě her, dělali asistenty u soutěží....prostě všem, kteří tam byli pro Vás. Starali se o Vás ve svém volném čase a za to jim patří obrovské díky.

Poděkování patří také sponzorům odpoledne: Subterra a.s. (stavební firma), Zubr Přerov a.s., Vodovody a kanalizace Přerov, a.s., Lesy pod Hostýnem s.r.o.., bez jejichž přispění by odpoledne nemohlo být tak krásné a zajímavé.

Přátelé a známí, cením si  moc Vaší pomoci a podpory a jsem ráda, že jste do toho šli s námi.   Ta kupa šťastných malých obličejíčků za to stála :-).

H. Jurčíková

 

Děkujeme:

LESY POD HOSTÝNEM s.r.o.

 

Výsledek obrázku pro subterra


Publikováno 23. 6. 2015 11:47

Indiánské léto, aneb těšíme se na prázdniny...

Datum konání: 20. 6. 2015

Srdečně Vás všechny zveme do Líšné na předprázdninovou akci nejen pro děti :-).

Těšíme se na Vás v Líšné, na areálu Trávníky, 20.6.2015 od 15.00 hod.


Publikováno 28. 5. 2015 13:10

Spalování plastů - info

Datum konání: 1. 10. 2014 - 30. 3. 2015

S příchodem topné sezony se na Vás obracím se žádostí o zamyšlení se nad problematikou spalování plastů v kotlech a kamnech na tuhá paliva.

Velká část z obyvatel naší obce ve svých domech tuhými palivy topí. Bohužel ne všichni topíte jen dřevem,  jsou mezi Vámi i takoví, kteří spalují plasty a podobné nevhodné látky, které do kamen určitě nepatří. Přílohou této aktuality je informační letáček, který se týká právě spalování nevhodných materiálů. Níže pod textem přikládám výtah z článku, který byl uveden na stránkách Krajské sítě environmentálních center. Jsou to informace velmi závažné a určitě důležité.

Žádám Vás důrazně, pokud ve svých domácích kotlech spalujete nevhodné látky, abyste tak nečinili. Vyrábíte tak toxické látky přímo u sebe doma a otravujete tak sebe, své blízké, své zahrady a plodiny, které zde pěstujete. Zplodiny, které ze spalování plastů vznikají jsou vysoce zdraví škodlivé.

V obci se provádí sběr plastů, využívejte této možnosti a chovejte se ekologicky.

 

Děkuji za přečtení, H. Jurčíková

 

 

Jak jistě víte, zbavovat se plastů jejich pálením je obecně velmi nevhodné a škodlivé (kromě toho pálení odpadů není zákonné). Spektrum a nebezpečnost spalin se však výrazně liší podle toho o jaký plast se konkrétně jedná a kde a při jaké teplotě se plasty pálí. Ve spalovnách (jakkoliv nejsou ideálním způsobem zneškodňování odpadů) je při hoření docilováno vysoké teploty a plyny vznikající hořením jsou následně nákladně čištěny, než vyletí z komínu do ovzduší. Při dokonalém spalování PET (polyetylen-tereftalátu), který je plastem obsahujícím v molekule pouze uhlík, vodík a kyslík, vzniká pouze oxid uhličitý a voda. Problém je, že v domácích kamnech a kotlích takového ideálního spalování jen těžko dosáhneme a plasty v sobě narozdíl od suchého dřeva nemají množství pórů a přístup kyslíku při hoření je v případě plastů včetně PET mnohem horší. Díky tomu jsou z hlediska pálení plastů nejméně škodlivé tenké nebarevné mikrotenové sáčky, u kterých je možno v pořádném neskomírajícím ohni docílit téměř dokonalého spalování. PET lahve jsou silnější a snadněji vzniká větší množství a spektrum škodlivin. Jimi se zabývala při hoření za obvyklých domácích podmínek studie A. N. Garcíi v roce 2003. 73% obsaženého uhlíku bylo spáleno na jeho oxidy, ale z toho přes 13% na toxický oxid uhelnatý (váže se na červené krvinky místo kyslíku). 15,6% plynů vzniklých hořením pak byly těkavé uhlovodíky (methan, ethen, toluen, karcinogenní benzen, aj.), 2,9% tvořily PA H (polycyklické aromatické uhlovodíky), z nichž většina působí negativně na zdraví organismů (např. silně karcinogenní benz(a)pyren vzniká v množství 30 mg na 1 kg spálených PET). V malém, ale značně proměnlivém množství se uvolňují i jedovaté dioxiny (ty vznikají dost i pálením nedostatečně proschlého dřeva). U plastů obsahující cyklické řetězce (polystyren aj.) a především další prvky (PVC (v řetezci chlor), polyurethany, aj.) je spektrum a nebezpečnost spalin ještě horší. Slyšel jsem o tom, že plastové etikety na některých PET-lahvích jsou přímo z PVC aniž by to z jejich označení bylo patrné. Pokud je to pravda, škodlivost spálení takové PET lahve by se ještě výrazně zvýšila (hořením PVC vznikají jedy jako vinylchlorid či fosgen!).

Toto jsou, jak jistě uznáte, dostatečné důvody pro to PET lahve nepálit. Znovu ovšem připomínám, že co a hlavně v jakém množství hořením vzniká, závisí velmi na podmínkách hoření. Nejhorší je doutnající přidušený oheň, když kamna nemají "správný tah" apod. Stanovit jasně negativní účinek na zdraví také není možné, protože vztah dávky a účinku zde není jednoduchý. Predikovatelnost ztěžuje fakt, že látky působí společně ve směsi, což je jiné, než kdyby působily každá zvlášť, jako při klinickém testování. Přirozeně však účinek stoupá s koncentrací škodlivin a délkou expozice. Záleží potom také hodně na zdravotním stavu a dispozicích konkrétního člověka. Karcinogenita a jedovatost mnoha látek vznikajících nedokonalým spalováním plastů však byla jasně prokázána.


Publikováno 31. 10. 2014 14:16

Fotogalerie z táboráku

 

Fotogalerie z táboráku na níže uvedeném odkazu:

http://obeclisna.rajce.idnes.cz/16.8.2014_Kdo_si_hraje_nezlobi%2C_aneb_taborak_v_Lisne/

V sobotu 16.8. se v Líšné po dvou letech opět rozhořel letní, táborový oheň. Prázdninové odpoledne bylo připraveno jako akce pro děti, s názvem - Kdo si hraje, nezlobí. A kromě toho, že nezlobili malí, nezlobili ani velcí. Pobavení se v tomto hezkém dni našlo pro všechny. Děti absolvovaly připravený soutěžní okruh a za své snažení byly odměněny hezkým překvapením v podobě dárkového balíčku a malby na obličej. "Dospěláci" se utkali v malém "Líštěnském poháru" o střeleckého mistra :-). Operativně byly vyhlášeny dvě kategorie...muži a ženy. První dva výherci z každé kategorie pak kromě odměny získali ještě privilegium v podobě možnosti zapálení večerního táborového ohně. Se setměním pak přišlo ještě malé překvapení v podobě ohňostroje. Bohužel, i pro organizátory bylo velké překvapení, jak byl ohňostroj opravdu "malým" překvapením :-(.  Akce se podařila a snad budeme příští rok v tradici "táborových ohňů" pokračovat.
Chtěla bych na tomto místě poděkovat všem, kteří se na přípravě tohoto dne podíleli. Příprava a organizace byla velmi náročná a bez všech těch pomocníků by to určitě nešlo. MOC DÍKY VŠEM!
Nádherné fotografie z tohoto dne byly pořízeny Terezou Minářovou.


Publikováno 27. 8. 2014 9:58

"Okno do dětského světa" - výměna oken a dveří v MŠ Včelka

Datum konání: 07-08/2013

P1020814.JPG
„Okno do dětského světa“ je název projektu, se kterým obec Líšná, ve spolupráci s MŠ, obhajovala na jaře letošního roku v 9. výzvě programu LEADER 2007-2013 (v rámci 18. kola Programu rozvoje venkova), prostřednictvím MAS - Partnerství Moštěnka, svou žádost o dotaci. Projekt byl úspěšný, z celkového počtu 42 hodnocených projektů, jsme byli vybráni mezi 22 podpořených,v rámci Partnerství Moštěnka a dotace pro naší MŠ byla schválena. Celkové náklady na výměnu oken a dveří činily cca 850 000,- Kč. Z toho získaná výše dotace činí cca 500 000,- Kč. Pokládáme zisk tohoto dotačního příspěvku za velký úspěch, tím více, že mnozí možná víte, že v posledních letech je to již druhá dotace získaná prostřednictvím MAS – Partnerství Moštěnka pro naši MŠ.

A tak jsme, po velké rekonstrukci zdravotechniky v červenci a srpnu 2010, o letošních prázdninách opět „obrátili školku vzhůru nohama“:-).

Rekonstrukce začala po období velkého plánování a chystání,
18. července 2013. Školka byla v tuto dobu, díky zaměstnancům školky a rodičům dětí z MŠ, již perfektně připravena, vyklizena a zabezpečena pro nastávající období stavebních prací. Firma Sulko s.r.o., která byla dodavatelem oken a dveří, provedla velmi dobrou práci. Ocenili jsme zejména velmi šetrný přístup montážníků při bouracích pracích. Nic nebylo poničeno více, než bylo potřeba, veškeré práce byly prováděny s velkou opatrností tak, abychom při úklidu měli co nejméně zbytečné práce. Montáž byla ukončena 7.8.2013.

V budově bylo vyměněno celkem 43 ks oken a 5 ks dveří. Na vchodové dveře, kterými vchází děti do MŠ, byly instalovány nové zvonky s videokamerami a s el. vrátným. Zcela určitě zajistí větší komfort pro pedagogy v MŠ, kteří nemusí odbíhat od dětí ze tříd
a mohou dveře obsluhovat „na dálku.

Cílem projektu byla také změna technických parametrů oken. Původní velká, dvoudílná okna o rozměrech 120 x 210 cm, s ventilační spodní částí a výklopnou vrchní částí, byla nahrazena oknem třídílným. Zůstala spodní ventilační část, byla však zvětšena a původní výklopná vrchní část byla nahrazena otvíravým typem okna dovnitř budovy, děleným na dvě části. K tomuto řešení jsme přistoupili zejména z důvodu větší bezpečnosti práce, ale také z důvodu usnadnění čištění a údržby.

Ve třídách a pracovnách jsou na oknech instalovány žaluzie, které zabrání sluníčku nadměrnému prohřívání místností a také v době odpoledního klidu dokážou dětem navodit příjemné odpočinkové prostředí. Velkým plusem je také výběr okenního profilu, který mají děti nainstalován ve třídách. Rámy těchto oken jsou opatřeny takovým systémem větrání, který využívá ztrátového tepla z místností. Je využito povrchové teploty rámu a do místnosti rámem okna pak proudí již „předehřátý“ vzduch. Ve třídách je tedy možné větrat s menšími tepelnými ztrátami.
Samozřejmostí bylo také osazení oken sítěmi proti hmyzu, což také přispěje ke zvýšení komfortu pobytu v budově.

Při rekonstrukci jsme neopomněli také zlepšení pracovního prostředí pro paní kuchařky, které pracují ve vývařovně MŠ. Jelikož jejich pracoviště bylo vždy prosluněné až příliš, byly na okna vývařovny instalovány předokenní rolety, které zajistí v jakoukoliv denní dobu ztlumení slunečního svitu a tím snížení teploty ve vývařovně.

Celkově bylo projektem řešeno ještě několik dalších technických zlepšení, která mají vést ke zkomfortnění pracovního prostředí pro všechny, v rámci celé budovy. Uvidí se až časem, zda příprava na tuto akci byla opravdu pečlivá a dostatečná a zda se nám podařilo vyřešit problémy v budově zcela a nebo jen z části.

Chtěli bychom tímto poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě
a realizaci díla, paní ředitelce Iloně Zapletálkové, která se zapojila do projektu a velmi úspěšně jej prezentovala při výběrovém slyšení v Kostelci u Holešova, ale také za její pozitivní přístup k celé akci
a za velmi dobrou spolupráci. Děkujeme také MAS Partnerství Moštěnka, které pro nás žádost o dotaci zpracovávalo a velké díky patří také pracovnicím MŠ, které nejen, že budovu připravily pro rekonstrukci, ale také ji po rekonstrukci uklidily. Právě ony realizaci projektu dovedly do úspěšného konce a nejvíce přiložily ruku k dílu. Samozřejmě nezapomínáme i na rodiče dětí, kteří obětovali svůj volný čas a přišli nám do školky pomoct a také na členy Rybářského spolu Líšná, kteří nám byli vydatnými pomocníky. Díky patří také všem dalším partnerům projektu. Všem ještě jednou moc děkujeme.

Dílo je hotovo, doufejme, že bude sloužit našim dětem dalších několik desetiletí a doufejme, že se nám stav budovy MŠ podaří i nadále zlepšovat. Rekonstrukce budovy byla započata již v r. 2010 výměnou zdravotechniky. V červenci r. 2012 jsme s rekonstrukcí budovy pokračovali zateplením stropů nad třídou a hernou, minerální foukanou vatou. Teplotní rozdíl ve třídách, vypozorovaný před a po zateplení stropu, činí cca 3 C.

V příštích letech nás zde ještě čeká spousta práce, kromě drobných oprav to bude výměna otopného systému a oprava střech na budově….je toho ještě mnoho, ale nejde vše najednou.

H. Jurčíková

Níže přikládáme odkaz na fotogalerii z akce

Fotogalerie


Publikováno 26. 8. 2013 13:37