27. 10. Šarlota, Zoe

Zítra: Samostatný stát
Drobečková navigace

Úvod > STARÁ STRUKTURA - NEMAZAT > Úvodní stránka

 Obec Líšná

Oficiální stránky obce Líšná

Obec Líšná leží na 373,6 ha, asi 10 km jihovýchodně od Přerova na hranici okresu Přerov a současně také na hranici  Olomouckého a Zlínského kraje. Nachází se v klidném a pěkném prostředí, obklopena lesy.

 

Nejstarší zpráva pochází z roku 1368, obec zřejmě vznikla kolem roku 1360. Název se odvozuje s největší pravděpodobností od lískového křoví, může však také pocházet od slova les. Líšná patří k nejstarším obcím na Holešovsku. V roce 1674 zde bylo podle dochovaného spisu celkem 20 domů a gruntů. Nejstarší známá pečeť je z roku 1699 se znakem kohouta a nápisem: PECZET OBECZNI DIEDINI LISSNE ANNO 1699. 

znak kohout.jpg

 

V roce 1976 se obec spojila s Domaželicemi a tvořila její místní část.Od roku 1990  je Líšná opět katastrálně i politicky samostatnou obcí. V současnosti  je  v obci 118 čísel popisných a 250 obyvatel.

V roce 1986 byl vybudován vodovod a stavba plynovodu byla ukončena v roce 2000. Ve výhledu je výstavba kanalizace s čistírnou odpadních vod. K občanské vybavenosti obce patří obecní knihovna, obchod, kulturní areál Trávníky a mateřská škola, kterou navštěvují děti ze širšího okolí. V současné době naši MŠ navštěvuje 56 dětí.  Díky klidnému a  zdravému prostředí do kterého je naše MŠ zasazena, se může zaměřovat nejen na péči o zdravé děti, ale i o zdravotně znevýhodněné se zaměřením na respirační potíže. V budově MŠ je zřízena i kuchyně, která vaří i pro jiná školská zařízení a místní důchodce.

Za zmínku stojí i zvonice, která je dominantou návsi a byla vystavena v roce 1860 a kříž z roku 1886.