Drobečková navigace

Úvodní stránka > Historie obce > Historie

Historie

Obec Líšná leží na 355 ha, asi 12 km jihovýchodně od Přerova na hranici okresu Přerov a současně Olomouckého a Zlínského kraje. Nachází se ve klidném a pěkném prostředí obklopena lesy.                                                                                                            letecký snímek obce

Nejstarší zpráva pochází z roku 1368, obec zřejmě vznikla kolem roku 1360. Název se odvozuje s největší pravděpodobností od lískového křoví, může však také pocházet od slova les. Líšná patří k nejstarším obcím na Holešovsku. V roce 1674 zde bylo podle dochovaného spisu celkem 20 domů a gruntů. Nejstarší známá pečeť je z roku 1699 se znakem kohouta a nápisem: PECZET OBECZNI DIEDINI LISSNE ANNO 1699. 

V roce 1976 se obec spojila s Domažlicemi a tvořila její místní část.Od roku 1990  je Líšná opět katastrálně i politicky samostatnou obcí. V současnosti má 118 domů a 250 obyvatel.
V roce 1986 byl vybudován vodovod a stavba plynovodu byla ukončena v roce 2000. Ve výhledu je výstavba kanalizace s čistírnou odpadních vod, úprava vodního toku Líšenka s navazujícími protipovodňovými opatřeními, postupné rekonstrukce místních komunikací.K občanské vybavenosti dále patří knihovna, obchod a mateřská škola, kterou navštěvují děti ze širšího okolí a která díky klidnému zdravému prostředí do kterého je zasazena  zaměřuje na péči nejen o zdravé děti, ale i o zdravotně znevýhodněné se zaměřením na respirační potíže. V budově MŠ je zřízena i kuchyně, která vaří i pro jiná školská zařízení a místní důchodce.

Za zmínku stojí i zvonice, která je dominantou návsi a byla vystavena v roce 1860 a kříž z roku 1886.

 

Zajímavosti z historie:

Letecká havárie vojenského letounu MIG-21MF, která se udála 23.11.1989. Trosky letounu dopadly na známá místa v líšenském lese.
Jednalo se o letoun MIG -21 verze MF, trupové číslo 9503,  ze 6. stíhacího bombardovacího leteckého pluku z Přerova.  Pilot pplk. Matušů. Pilot při návratu na základnu, při pokusu o vysunutí podvozku ve výšce 500m, zjistil pokles tahu motoru a následně jeho vysazení. Po ohlášení závady dostal od řídícího letu povel ke katapultáži,  kterou provedl ve výšce 300 m
nad terénem, při rychlosti 350 km/hod. Pilot přistál na padáku do lesa a pouze se zranil.
Příčinou havárie bylo vysazení motoru způsobené nestabilní práci kompresoru, vyvolané ulomením listu jedné, nebo více lopatek kompresoru.

Znak obce

znak obce

 

22. 10. Sabina

Zítra: Teodor

znak obce

Zasílání aktualit OÚ

Zájemci o zasílání aktualit z OÚ, zašlete prosím svoji mailovou adresu na mail: starosta@obeclisna.cz, nebo svůj požadavek napište správci stránek

ZDE

CZECH POINT

Czech point u nás - pro Vás.http://www.czechpoint.cz/web/

Venkovské turistické   informační centrum Dřevohostice
VTIC_logo_150.jpg

 

Policie ČR  -  územní odbor Přerovhttp://www.policie.cz/clanek/uzemni-odbor-prerov.aspx

 

Síť pomoci Moštěnkahttps://sitpomoci.cz/

 

MAS - Partnerství Moštěnkahttp://www.mas-mostenka.cz/

 

Mikroregion Moštěnkawww.mostenka.CZ

 

Kraj pod Hostýnemhttp://www.hostynsko.cz/

 

Kraj pod Hostýnem ožíváhttp://hostynsko.cz/

 

Návštěvnost stránek

194790
pata_lisna.jpg