19. 3. Josef

Úvod > Obec > Spolky > Myslivecké sdružení Mariánov

Myslivecké sdružení Mariánov

trofeje

Počátek vzniku  se datuje od r. 1992, kdy došlo k rozdělení původního mysliveckého sdružení na dvě části a to na myslivecké sdružení Želátovice a myslivecké sdružení Mariánov.

Od této doby začala nová éra našeho spolku. Nebylo lehké začínat s „málem“, ale postupem času se díky snaze členů a kamarádů myslivosti ze sdružení vyklubal stabilní spolek se svou chloubou, střelnicí Skalka.

Myslivecké sdružení Mariánov v současné době působí na katastrech obcí Čechy, Domažlice a Líšná, kde hospodaří na rozloze 1100 hektarů. Samotné sdružení má 22 členů a 6 hostů.

Výbor mysliveckého sdružení Mariánov

Předseda:

Ing. Jaroslav Hradílek

Místopředseda:

JUDr. Jaroslava Pavelková

Hospodář: Jan Němec
Pokladník: Ing. Bohumil Štefek
Jednatel: František Pospíšil
Kynolog: Josef Mánek
Myslivecká stráž: Josef Pospíšil
  Vratislav Pumprla

Myslivcův rok

krmelecZačátkem roku začínají myslivcům starosti s přikrmováním zvěře. Každý člen sdružení má přidělený svůj zásyp a krmelec, o který se musí starat, opravovat a v zimním období dává do krmelců seno, sůl a medikamenty. Do zásypů doplňuje obilí, plevy, atd..

Pro období po Novém roce je aktuální téma pro všechny členy sdružení myslivecký ples. Ten už dlouho předem zajišťuje předseda sdružení Ing. Jaroslav Hradílek. Na plese je vždy připravená bohatá tombola a mnoho návštěvníků také přiláká vynikající zvěřinové občerstvení, vyhlášené v širokém okolí.

poslední srnec

Od května začíná myslivcům odlov spárkaté zvěře. To pro myslivce znamená jít si sednout na posed. Každý myslivec, který chce nějakou tu zvěř ulovit, si ji musí „vysedět“. Někdy se jedná o úspěšnou akci, ale většinou se to nepodaří. Při čekání na zvěř jsou pro myslivce „nepřátelé“ lidé, kteří se jdou projít po revíru, kde zrovna loví. Zvěř, která vychází z lesa, je zrazená lidským pachem, a myslivec může jít s prázdnou domů. Samozřejmě si myslivci nemohou střílet vše, co jim přijde do rány. Existují plány odlovu, kde je stanoveno, kdo a co může střílet.

hon

Hlavní sezóna myslivce probíhá v podzimním období, kdy  začínají hony. Na honech se střílí hlavně zajíci, bažanti, kachny. Někdy se některému z myslivců povede i nadstandardní úlovek – např. liška. Sdružení pořádá každoročně asi 5 honů, z toho jeden hon je hlavní. Jelikož má honitba velkou rozlohu, musí být rozdělena na určité části. Tuhle problematiku řeší předseda sdružení společně s hospodářem. Naplánovat takový hon není lehká práce. Tato činnost zahrnuje i starost o hosty, kteří na hony jezdí. Nedílnou součástí celé akce jsou také honci – jedná se o kamarády myslivosti. Po honu se jde na poslední leč, která se koná vždy v pohostinství, které je v určité části honitby. Největší účasti se vždy těší hlavní hon. V minulém roce na hlavním honu bylo zpestření ve formě trubače, který ještě více navodil atmosféru honu.

Střelnice „Skalka“

Největší chloubou celého mysliveckého sdružení je vybudování střelnice, která dostala později název Skalka. Myslivci měli před sebou nelehký úkol - z džungle udělat střelnici. Každý, kdo se sem teď přijde podívat, může ohodnotit naši práci. Je nutné poděkovat na tomto místě všem, díky jimž  tento areál vůbec může existovat. Patří sem lidé, kteří dokázali obstarat finanční prostředky a bez nichž  by tato práce ani nemohla být započata. Dále také ti, kteří zajistili neméně důležitou nefinanční stránku, ať už se jedná o stroje, materiál a čas. V neposlední řadě musíme poděkovat manželkám myslivců, které s nimi mají tu trpělivost, když  nejsou doma a zvelebují okolí střelnice. Stálo nás to všechny  hodně sil, času a nervů vytvořit nynější podobu střelnice, ale chvíle relaxace a odpočinku zde strávené, rozhodně stojí za to.

V roce 2006 byla střelnice otevřena, tehdy se začalo střílet na asfaltové holuby – americký trap. Celý areál má na starost správce střelnice, Robert Páleník se svou manželkou Lenkou a jejich dcerou Andrejkou. Chod celé střelnice jim  pomáhají  zdokonalit mladí myslivci, Honza Kocián, Pavel Pospíšil, David Pospíšil, Romana Judasova, kteří se starají o údržbu zeleně v jejím okolí.

střelnice střelnice střelnice střelby

V roce 2007 byla zakoupena další vrhačka – zajíc. Tato nová atrakce byla velkým zpestřením pro všechny střílející.

Od dubna do října (každá třetí neděle v měsíci) zde probíhají pravidelné tréninkové střelby, kterých se účastní střelci z širokého okolí.

V roce 2009 bude mít premiéru nová umělá nora na výcvik norníků, která se nachází v areálu střelnice.